e
sv

Yazın bebek bakımı nasıl olmalıdır?

9 Okunma
avatar

Tombik

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sıcak ve bunaltıcı havalar yetişkinler için epeyce güç geçerken bebekler yorucu sıcaklardan daha fazla etkilenir. Yaz aylarında bebek bakımı nasıl olmalıdır? Yazın bebeğin isilik ve pişik olmaması için neler yapılmalıdır?

Yazın bebek bakımı nasıl olmalıdır?
Yaz aylarının sıcaklarından 3 yaş ve altı çocuklar yetişkinlerden daha fazla etkilenir. Dünyaya ahenk sağlamaya çalışan bedeni sıcakla uğraş ederken ter, havasızlık üzere sıkıntılardan ötürü cilt sorunu oluşabilir. Yazın bebeğinizin bakımında nelere dikkat edilmelidir?

Cildinin Hava Almasına Müsaade Verin
Bebeğin cildinin hava alması çok ince yapıya sahip olan deri için değerlidir. Bebek bezi kullanırken kaliteli ve hava geçirebilen eserler tercih edin. Gün içerisinde cildini havalandırın.

Gerçek Giysi Seçin
Terleyen bebeğin hasta olmaması ve cildinin hava alması için pamuklu ince kumaşlar tercih edin. Dışarıya çıkarken yanınıza kesinlikle yedek kıyafet alın. Bebek sık sık terlerse üzerini vakit kaybetmeden değiştirin.

Her Gün Duş Aldırın
Terleyen cilt isilik ve pişik üzere bebeği huzursuz eden cilt sıkıntılarına yol açabilir. Her gün ılık su ile duş aldırın. Duştan sonra bebeği âlâ kurulayın. Hami olarak pişik krem yada pudralarını kullanın.

Su İçirin
Bebeğinizin karnını doyurduktan sonra su içirmeyi ihmal etmeyin. Az ölçüde ancak devamlı su içen bebek susuz kalmamış olacaktır. Bedeninin su istikrarı düzenlenmiş olur.

Güneşten Koruyun
Bebeği güneşin en ağır geldiği saatlerde dışarıya çıkarmayın. Dışarı çıkarken kesinlikle bebekler için özel olarak üretilen güneş kremlerini kullanın.

Uyku Gereçlerine Dikkat Edin
Bebekler uyurken daha fazla terler. Kullandığınız yastık ve çarşafların ince ve pamuklu kumaşlardan olmasına itina gösterin. Bulunduğu odayı sık sık havalandırın. Bebek uykusundan uyanıktan sonra yatak terden ıslanmışsa nevresimleri değiştirin.

İshalden Koruyun
Sıcak havadan etkilenen bebekler daha çabuk ishal olur. İshal olmuş bebeğe sıvı besin destekleri yapın. Yaş kümesine uygun doğal meyve suları ve su içirin. Tükettiği besinlerin sağlıklı olmasına dikkat edin. Ağır besinler ile beslemeyin. Temizliğinden emin olmadığınız havuz ve denizleri bebek için tercih etmeyin. Geçmeyen ishal durumlarında doktora danışın.

Sıradaki içerik:

Yazın bebek bakımı nasıl olmalıdır?