e
sv

World of Warcraft Dragonflight’ta Bizi Neler Bekliyor?

7 Okunma
avatar

Tombik

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

2020 ve 2021 Blizzard için ziyadesiyle çalkantılı bir süreç oldu. Bitmek bilmeyen ve her biri evvelkinden kötü olan skandallar, firmanın amiral gemisi sayabileceğimiz World of Warcraft’ın Shadowlands ek paketine umut vadeden bir başlangıç yapması lakin sonrasında feci halde kan kaybetmesi falan derken gözler ister istemez merakla bir sonraki WoW ek paketine dönmüştü. Nihayet 19 Nisan gecesi yapılan sunumda yeni maceramız “Dragonflight” ile tanıştık lakin bu ek paket Blizzard’ın umduğu üzere World of Warcraft için yeni bir çağın başlangıcı olabilecek miydi sanki?

Peşin peşin kendi fikrimi söyleyeyim: Dragonflight şu an açıklanan özellikleri itibariyle beni pek açmadı. Bunda Blizzard’ın yıllar içinde inşa etmiş olduğu âlâ niyetin Shadowlands tarafından yerle yeksan edilmiş olmasının büyük hissesi var olağan. O yüzden de duyurdukları kimi şeyleri büsbütün pazarlama cümleleriyle çok yeni ve nefis şeylermiş üzere servis ediyor olmaları biraz canımı sıktı.

Olağanda kozmik kıssalara bayılan beni bile baymış olan Shadowlands’in kozmik buhranlarından sonra epey yerinde bir kararla Azeroth’a dönüyoruz öncelikle. 10,000 yıl evvel Titan’ların geride bıraktığı Gözcüler tarafından fâni gözlerden gizlenen Dragon Isles yeni bir tehdidin ortaya çıkışıyla birlikte tekrar gözler önüne seriliyor; biz de alışılmış ki “Ooo, binlerce yıldır el değmemiş bir toprak parçası!” diyerek Alexstrasza ve Wrathion öncülüğünde buraya ayak basıyoruz. Açıkçası Dragonflight’ın giriş sinematiği bu kısmı özetleme konusunda çok berbat bir iş çıkartmasa da genel olarak sıkıcı buldum kendisini. Şu ana kadar izlediğimiz World of Warcraft giriş sinematikleri ortasında açık orta en zayıfı olduğu su götürmez.

Son iki ek pakettir ne yeni sınıf ne de yeni ırk gelmiyor oluşu şikâyet ettiğimiz bir noktaydı ve hayır, Allied Race’ler ne yazık ki potansiyelini berbat harcamış olduğundan onları tam teşekküllü ırklar ortasında saymıyorum. Bu sefer birinci bakışta tam da bu muhtaçlıktan doğmuş üzere hem yeni ırk hem de yeni sınıf duyurusu geldi. Fakat durup bir düşününce bunun aslında az evvel dediğim üslupta bir pazarlama illüzyonu olduğu gerçeği var: Çünkü Dragon Isles’ın yerlisi Dracthyr’ler yalnızca Evoker olabiliyor, yeni gelen Evoker sınıfını da yalnızca Dracthyr’ler seçebiliyor. Özetle aslında yeni sınıf/ırkı birbirinden farklı kabul etmek çok mantıklı değil. Deathwing’in delirmeden evvel, hâlâ Neltharion olduğu günlerde kutsadığı bu arkadaşlar insansı formlara sahip lakin ejderha güçlerine de yargıçlar. Worgen’ler üzere iki form ortasında geçiş yapabiliyorlar fakat söylenene nazaran Druid’lerin muzdarip olduğu üzere ejderha formlarındayken üzerlerindeki zırh kesimlerini sergileyemiyorlar. Bu sorunu Worgen’lerle taaa Cataclysm’de çözmüşken bu türlü kolaya kaçmış olmaları garip geldi ve ek paketin en büyük albenilerinden birisi de bu Dracthyr’ler olduğundan hoşuma gitmedi.

Ha, esasen hikâyesel olarak da tutarlılığı çok sallıyor üzere değiller yeniden, yoksa hayatının birçoklarını öteki ejdersürülerinin güçlerini elde etme ve kromatik bir ejderha çeşidi yaratma peşinde harcamış olan Deathwing’in bunu Dragon Isles’da 10,000 yıl evvel başarmış olması ve hiç bahsinin geçmemiş olması çok da inandırıcı değil. Keza Cataclysm’de “Ejderhaların çağı sona erdi, artık fanilerin çağı başlıyor” dedikten oyun içi aşağı üst 5 sene sonra “Tamam, fânilerin çağı bitti artık tekrar ejderhaların yeni çağı başlıyor” demek de güya itinayla, bilerek bu türlü tutarsızlık yapmaya çalıştıkları izlenimini veriyor. Şayet Warcraft öyküsünü ve eski külliyatı hâlâ ciddiye alıyorsanız, Dragonflight sizi keyifli etmeyecek yani. Blizzard’daki yeni grup belirli ki eski temelleri eksiksiz yıkıp kendilerine ilişkin yeni bir cihan inşa etmek istiyor ve bunu yaparken de tutarlılık kısmını pek gözetmiyorlar.

Neyse, öykü konusundaki hayal kırıklıklarımı bir kenara bırakacak olursam, Dracthyr’lerin seçebileceği yeni sınıf olan Evoker’a gelelim. Tıpkı Demon Hunter’larda olduğu üzere iki farklı Spec’e sahip bu sınıf, başka Hero Sınıfları üzere 58. düzeyden açılış yapacak ve Mail çeşidi zırh giyecek. Devastation spec’i menzilli DPS vazifesi yapıyor ve çoğunlukla kırmızı (AOE) ve mavi (Single Target) ejderhaların güçlerini temel alıyor. Preservation ismindeki spec ise yeşil ve bronz ejderhaların güçlerini yaraları uygunlaştırmak için kullanacak. Yeşil büyüler standart düzgünleştirme yaparken, bronzlar vakit büyüsünü işin içine katarak güzelleştirme fonksiyonunu hızlandıracak. Siyahlara dair rastgele bir büyü tipinin duyurulmamış olması enteresan, sanki Neltharion tarafından kutsandıkları da düşünülürse orada bir sürpriz mi gelecek diye düşünesim geliyor, öte yandan az evvelki paragrafta yazdıklarım aklıma gelince muhtemelen boşuna baş yorduğumu hatırlayıp sönüyor hevesim… Ha, bu ortada unutmadan: Yeni bir büyü yapma sistemini de beraberinde getiriyor Evoker’lar. Quick-Time Event üzere büyünüzü yaparken yanlışsız vakitte tuşlara basarak daha da güçlü hale getirebilecekmişsiniz. Umarım Latency muhafazası da eklerler buna; çünkü temas kötüyken olağan büyüleri bile yapmak güç oluyor, bir de performansı zamanlama tutturmaya bağlı bir sınıfta yeterlice kritik olacaktır lag durumu.

[Ben bu yazıyı bitirip paketlemeye hazırlanırken bir röportaj sırasında “Belki ileride diğer ırkların da Evoker olmasına müsaade verebiliriz” gibisinden bir açıklamada bulunmuşlar fakat doğrusunu isterseniz kullandıkları büyüler ve güçler direkt ejderhalara bu kadar bağlı bir sınıfta bunu yapmak biraz sıkıntı üzere geldi bana. Tutup da ejderha kanatlı Night Elfler, Orklar falan göreceksek o öbür olağan.]

Ejderha adalarına gittiğimiz ek pakette kaçınılmaz olarak kendi ejderhamızı da nasıl evcilleştireceğimizi de öğrenecekmişiz alışılmış. Lakin bu ejderha sizin koleksiyonunuzdaki öteki 87 ejderhaya benzemiyor; adaya özel. “Ben o Heart of the Aspects’e boşuna mı para bayıldım, o da ejderha değil mi?” diyorsanız biraz üzüleceksiniz yani. Zira Dragon Isles’da uçmak için Dragonriding ismindeki bu yeni mekanik kaide ve onu da yalnızca büsbütün kişiselleştirebildiğiniz ferdî ejderhanızda kullanabileceksiniz. Kademeli bir formda siz Dragon Isles’ın göklerinde süzüldükçe derinleşecek bir yetenek ağacını da barındıran bu yeni mekanik olağan uçmadan epey farklı. Siz uzmanlaştıkça havada saltolar, taklalar atabilecek, daha uygun ivmelere ulaşarak ses bariyerini zorlayabileceksiniz. Aşina olanlar “Ha, Guild Wars 2’deki üzere yani?” dedi bile varsayım ediyorum ki. Evet, nitekim de Guild Wars 2’dekine çok yakın ivme, fizik ve yer çekimine bağlı bir sistem olacak bu. Birebir vakitte muhtemelen çok az başarımlara bağlanacak olan kuyruk, kanat, diken, boynuz ve hatta zırh üzere ejderhalarımızı kendi zevkimize nazaran yontabileceğimiz tonla şeyin peşinde koşacağız. “Tüm uçuş sistemini bu biçimde elden geçiriyoruz” demeden evvel bir nevi suları test ediyorlar izlenimi verdi bana bu sistem.

Al şu iki gofreti, bana yeni zırh yap!

Dragonflight artık düzgünce arkaik kalmış birtakım sistemlerin temelini yıkıp baştan inşa ediyor -lakin başta da dediğim üzere bunu biraz da “pazarlama” ağzıyla yapıyor olmaları beni kuşkuya itiyor. Ancak benim bile “Hah, bu hoş işte” dediğim alan mesleklerin yenilenişinde. Öncelikle şunu söyleyeyim, bence Blizzard çok uzun müddettir meslekleri yanlış halde ele alıyordu. Bilhassa de üst düzeyde ekipman yaratmak için gereken mesleklerde hem para yapan hem de işinize yarayan bir eşya üretmek için çoklukla end-game aktivitelere gönül vermiş olmak gerekiyordu. Bu tanımlarda kullanılan materyallerin Soulbond olması da gidip marketten satın almanızın önüne geçiyordu üstelik. Ee, o kadar end-game aktivitesi yaptıktan ve benzeri eforla daha da düzgününü düşürdükten sonra tutup neden onca materyal ve altın harcayarak bir tık düşük halini yapmak isteyesiniz ki zati?

İşte aşikâr ki yeni sistem bunu kırmayı amaçlıyor. Artık hem topladığınız hem de yarattığınız şeylerde bir “kalite” bedeli olacak. Daha kaliteli hammaddeleri kullandığınızda ya da mesela Blacksmith mesleğindeyseniz ve zırh üzerine özelleştiyseniz yaptığınız zırhların daha yüksek kalitede olma bahtı artıyor. Daha yüksek kalitede zırhlar doğal ki hem daha yüksek ilvl’a sahip olacak hem de daha bir ilgi görecekler. Ayrıyeten meslekler için de farklı zırh grupları olacak ve üzerinizdeki meslek ekipmanlarına nazaran birtakım şeyleri daha yeterli yapabileceksiniz. (Final Fantasy XIV oynayanlara epey tanıdık gelecektir bu anlattıklarım) En hoş yanı da bu ekipmanların envanterde gereksiz yer kaplamayacak olması; mesleğinizi icra ederken zırhınız otomatik değişecek.

Son olarak bir de Work Order diye bir yeniliğimiz var. Auction House’ta milletin ürettiği şeylere çılgın paralar ödemek yerine artık kendiniz bir nevi ilan açabiliyorsunuz. “Bana şu lazım; elimde bunlar var, şu kadar da işçiliğe öderim” diye ister loncanızdakilere, isterseniz de sunucunuzdakilere ilan bırakıp beklemeye başlıyorsunuz. Böylelikle piyasa büsbütün satıcıların talepleri etrafında dönmek yerine daha gereksinimlere yönelik oluşuyor. Şayet birisi hayrına çok daha ucuza Work Order’ları kapatmayı tercih ederse bunu yapmaması için önünde bir mani olmuyor.

Bir vakitler eski olan artık yeniden yeni…

Geçmişten gelen bir başka özelliğimiz Talent sistemi. Açıkçası vanilla – TBC periyodu talent sisteminin çok meraklısı olduğunu bilsem de o sistemi de epeyce sığ bulanlardanım; çünkü dürüst olalım ki, her ne kadar “seçim yapabildiğimiz bir ağaç” olsa da bu büyük ölçüde bir illüzyondan ibaretti. Hangi spec’in hangi talentlara puan vermesi gerektiği min/max yapan siteler tarafından belirlenir, herkes paşa paşa gidip birebirini uygulardı. O yüzden Mists of Pandaria ve sonrasında gelen Talent ağaçlarını (mükemmel olmasalar da) biraz daha manalı buluyordum. Bu yeni sistem geçmişten günümüze hepsinin düzgün yanını toplayan bir sistem olacakmış Blizzard’ın argümanlarına nazaran.

Her sınıfın bir sınıf, bir de spec ağacı olacak ve iki taraftan da talentlar seçeceğiz. Mesela Druid’seniz level 70’e ulaştığınıza 31 tane Druid puanınız, 30 tane de Feral puanınız olacak. Bunları ağaçta dilediğiniz üzere harcayabileceksiniz. Kare biçiminde olanlar etkin yetenekler, yuvarlak olanlar pasif, altıgen olanlarsa birden fazla talent ortasından seçim yaptığınız yetenekleri temsil edecek. Bu ağaçlarda gördüğünüz birden fazla şey halihazırda sınıflarda bulunan yeteneklerden oluşuyormuş fakat ortada birtakım yeni şeyler de olacakmış ve hatta geçmişte kaybettiğimiz kimi Artifact ya da Covenant güçlerine de talentlar ortasında rastlayabilecekmişiz. Açıkçası şimdiye kadar yaptıkları bütün denemeler ve her ek pakette sil baştan yaptığımız güçlere kıyasla en mantıklı sistem bu olacak üzere duruyor. Zati bilhassa evvelki ek paketlerde oyuncuları çok boğan Legendary, Artifact Power, Anima Power üzere sistemlerden uzak duracaklarını peşin peşin belirtiyor olmaları da hoş bir gelişme. Keşke bundan 5 sene evvel bu kadar oyuncu ve kan kaybetmeden de farkına varabilmiş olsalardı tabii…

Yenilenme faslının son öne çıkan üyesi de büsbütün elden geçecek ve çağdaş bir görünüm alacak olan arayüz. Hem daha çok erişilebilirlik ayarı içerecek hem de daha geniş, günümüz ekran standartlarına uyan ve oyuncuların isteklerini karşılayan bir arayüz olacakmış. İstediğimiz üzere ayarlamak için de daha çok seçeneğimiz olacakmış. Katiyen hoş ve çoktan vakti gelmiş bir adım. Lakin birebir vakitte benim Dragonflight’ın geneline karşı duyduğum kuşkucu hali da pekiştiriyor. Çünkü mesela Legion vakti olsa *.5 yamalarından birinde yer alabilecek bu yenilemelerin Dragonflight’ın ana özellikleri olarak öne çıkıyor olması biraz tasa verici. Battle for Azeroth birinci duyurulduğunda “Bir ek paket olmak için çok az özellik içeriyor güya ya?” demiştim; bu hissiyat Shadowlands’te de devam etmişti hatta. Dragonflight şu haliyle ikisinden bile daha zayıf duruyor, zira bahsettiğim yenilenmeleri çıkarttığımız vakit geriye Dracthyr/Evoker kombosu ve Dragon Isles kalıyor yalnızca yepisyeni içerik olarak. Son iki ek pakette zindan ve raid sayılarında da önemli bir azalma olduğu hesaba katılırsa kaç zindan olacağına dair en ufak bir bilginin verilmiyor oluşu da biraz telaş verici bence.

Sonuç olarak, şu an için gördüklerimize bakacak olursak 700 TL ek paket + her ay 130 TL daha hak edecek bir içerik göremiyorum. Blizzard her seferinde olduğu üzere bu sefer oyunculardan çok şey öğrendiklerini ve büsbütün onların istedikleri doğrultusunda hareket ettiklerini söylüyor lakin işte vaktinde o kadar çok dilim yandı ki, sahiden görmeden inanmaya çok da halim yok bu sefer. Bakalım, betası gelsin bir hele de, orada oyuncuları ne kadar dinlediklerini daha net bir halde görürüz artık…

Dragonflight’ın berbatı o denli bir isim çıktı ki!!!!

Hususla ilgiliyseniz Dragonflight’ın isminin ve ayrıntılarının haftalar öncesinden sızdığını görmüş olmanız mümkün. Doğal hangisi gerçek, hangisi palavra uzun mühlet tereddütte kalmıştık duyurudan evvel. Tekrar de bütün ayrıntıları tutturan sızıntılardan bir adedinde Blizzard’ın şimdi açıklamadığı kimi değerli ayrıntılar vardı. Artık bunları sayacağım, o yüzden şayet spoiler sayılabilecek bu ayrıntıları görmek istemezseniz kutunun devamını okumamanız gerektiğini hatırlatmış olayım.

SPOILER

Anonim bir hesaptan yapılan sızıntıya nazaran ön-sipariş bonusu olarak Dracthyr olmayan bir Allied Race açılacak ve ek paketin 2023’ün birinci çeyreğinde çıkması planlanıyor. Fakat daha da değerlisi bu hesabın öyküye dair verdiği iki ayrıntı: Dragonflight’ın baş rollerini Alexstrasza ve Wrathion çekecek -ki bu kadarını sunumda da öğrendik; sunumda öğrenmediğimiz fakat sızıntıda olan ayrıntıysa paketin baş kötüsünün Murozond, yani bronz ejderhaların başkanı Nozdormu’nun yozlaşmış hali olacağı. Uzun vakittir Infinite Dragonflight’tan ses çıkmıyordu, sanırım artık o kıssayı de bağlayıp ortadan çıkartma niyetinde Blizzard.

/SPOILER

Kısa Kısa

 • Bizim bildiğimiz 5 aspect ve onların dahil olduğu sürüler dışındaki ejderhalara dair de bir sürü şey öğrenecekmişiz. Bilhassa de 5 aspect ve Titan’ların “kutsamasını” kabul etmeyen öteki proto-ejderhalar ortasındaki çekişmenin izleri görülecekmiş.
 • Alliance ve Horde bu sefer birlikte çalışıyorlar ve Dragon Isles’da yürüttükleri bu ortak seferin ismi The Dragonscale Expedition.
 • Dragon Isles, Azeroth’un kuzey doğusunda olacakmış. (Tahminen Northrend ve Eastern Kingdoms arasında)
 • Uldaman çağdaş bir tekrar tasarım evresinden geçecek. Mazeretle yeni halinde de Tyr’in disklerini bulmak için tekrar maceraya atılacağız.
 • Biz Shadowlands’teyken Azeroth’ta olan biteni ufak ufak 9.2.5 ve pre-patch etkinliğinde öğrenecekmişiz.
 • Dragon Isles’ın dört bölgesi şu ana kadar Blizzard’ın yaptıkları ortasında en geniş ve büyük olanlarmış; bilhassa dikey olarak çok daha fazla oyun alanı sunacaklarını söylüyorlar.
 • Söylediklerine nazaran Sargeras’ın kılıcı artık Azeroth’a batmış bir kıymıktan ibaretmiş ve hikâyesel olarak bir fonksiyonu yokmuş. (Ya sabır…)
 • Heritage Armor vaatlerini unutmamışlar ve Azeroth’a döndüğümüz için bu öykülere devam edeceklermiş.
 • Dragonflight’ın öyküsünün başında rastgele bir “büyük” tehdite karşı savaşmaya hazırlanmıyor olsak da konu açıldıkça neyle karşı karşıya olduğumuzu görecekmişiz. (Bu mevzuda beklemek istemeyenler için çok yüksek ihtimalle gerçek birtakım spoilerları diğer bir kutuda yazdım)
 • Konut sistemini oyuna eklemek istiyorlar lakin bu kadar bekledikten sonra bunu hakikat bir formda yapmak istiyorlar; Dragonflight’ta gelmeyeceği kesin.
 • Archeology’yi hakikat düzgün elden geçirme ve daha değişik hale getirme fikirleri var lakin evvel daha ana meslekleri yenilemeyi düşünüyorlar.

Sıradaki içerik:

World of Warcraft Dragonflight’ta Bizi Neler Bekliyor?