e
sv

Web tasarım nedir? Ankara Web Tasarım

11 Okunma
avatar

Tombik

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Web tasarım nedir? Ankara Web Tasarım

“Web tasarımı nedir?” veya “web tasarımı nelerdir?” sorusuna tek bir kısa cevap verecek olursak; Web tasarımı; görseller ve metinlerden oluşan internet sayfası içeriklerinin web sitesi ziyaretçilerine bir düzen içerisinde sunulmasıdır. Web sitesi tasarımı, web tasarım projesi veya internet sitesi yapımı benzer biçimde tanımlar da, web tasarımı ile eş anlamda kullanılır.

Web tasarımı yapabilmek için en önce bir projeye ihtiyaç vardır. Firma, kişi, marka veya ürün projenin esas konusunu oluşturur. Örneğin; tabip veya diş hekimi internet sitesi, firma web sitesi, otel web sitesi, sağlık merkezi veya hastane internet sitesi bir internet tasavvur projesidir. Buradan da anlaşıldığı şeklinde web tasavvur şahıs, kuruluş veya kuruluşları tanıtmak amacıyla yapılan, web sitesi sayfalarını kodlama, düzen ve internet ortamında yayınlama çalışmalarının tümüdür. Bu emekleri icra eden uzman kişilere web tasarımcı, web tasarımcısı yada web master denir.

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Bir web sitesi yayınlanmadan önce birçok aşamadan geçer.

Projenin Belirlenmesi
Kurumsal Kimlik Çalışması
Grafik Tasarım Çalışması
Web Sayfalarının Kodlaması
İçerik Yönetim Sistemi Entegrasyonu
Web Sitesinin Test Süreci
Web Sitesinin Yayınlanması
Bu aşamalar da kendi içerisinde daha ayrıntılı emekleri barındırır.

Projenin Belirlenmesi

Web Tasarım Projesinin Belirlenmesi

Proje belirlenirken gereksinimler göz önünde bulundurulur. Web sitesinin yapılış amacı, şahıs veya kurumu tanıtmak olabildiği benzer biçimde şirketin ticari faaliyetlerini ön plana çıkarmak da olabilir. Bu noktada kapsamlı rakip firma analizleri yapılır. Proje belirlenirken web sitesinin yapılış amacı ve internet sayfası içeriklerinin neler olacağı netlik kazanır.

Kurumsal Kimlik Çalışması

Kurumsal kimlik çalışması, internet tasavvur projesi hayata geçmeden önce tamamlanması ihtiyaç duyulan çalışmalardır. Örneğin; firma logosu kurumsal kimlik çalışmasının bir parçasıdır. Web sitesinde kullanılan renkler firmanın kurumsal renkleri ile doğru orantılı olmalıdır. Logo, renk, slogan, vb. Kurumsal hüviyet öğeleri internet tasarımında kullanılan en mühim unsurlardır.

Grafik Tasarım Çalışması
Grafik tasarım çalışmalarında, kurumsal hüviyet çalışmaları esas alınır. Adobe Photoshop şeklinde px tabanlı fotoğraf ve fotoğraf tertip programları kullanılarak web sayfalarının görsel tasarımı yapılır. Web sayfalarında kullanılacak resim, fotoğraf, grafik şeklinde görseller özenle hazırlanarak uygun ve doğru yerlerde konumlandırılır.

Web Sayfası Kodlaması

Web sayfalarının kodlaması sürecinde HTML, CSS, JavaScript, SQL, PHP, Python ve ASP benzer biçimde muhtelif programlama dilleri kullanılır. Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera veya Internet Explorer gibi web tarayıcılarının web sitelerini görüntüleyebilmeleri için internet sayfalarının bu dillerde kodlanması gerekir. Grafik tasarımı, internet sayfalarının kodlaması ve web sayfası içeriklerinin oluşturulması sonucunda internet sitesinin genel yapısı ve görünümü ortaya menfaat.

Web Sitesinin Test Süreci

Web tasavvur çalışmalarının doğru şekilde yapılıp yapılmadığını yayınlayan bu süreçte, eksik veya fazla meydana getirilen emekler belirlenir. Web sitesinde bulunması ihtiyaç duyulan ancak gözden kaçan detaylar olabilir. Bu ara sıra teknik bir konu bazen de görsel yada metin odaklı içerikle ilgilidir. Test aşamalarında internet sayfalarının görsel durumu, mobil cihazlardaki görünümü, sayfa açılış hızları, vb. Konular üzerinde lüzumlu kontroller gerçekleştirilerek, internet sitesinin çalışma performansı optimal seviyeye getirilir.

Web Sitesinin Yayınlanması

Elbette internet tasavvur aşamaları içerisinde anlatım edilebilecek farklı mevzular da vardır. Ancak en kolay anlatımla bir internet tasarım projesi bu süreçlerden geçer. Kapsamlı ve detaylı emek harcamalar cevabında web sitesi yayına hazırdır. Web sitesinin yayınlanabilmesi için domain olarak adlandırılan alan adına ve internet sitesi sayfalarının barındırılacağı bir hosting hizmetine gereksinim vardır. Alan adı ve hosting hizmeti alındıktan sonrasında web sitesi yayınlanır. Web sitesi yayına alındıktan sonra arama motorlarına her bir internet sayfasının tanımlandığı site haritasını göndermek icap eder. Google Arama Motoru günümüzde en çok kullanılan arama motorudur. Web sitesi yayına alındıktan sonrasında web sitesine ilişkin site haritası Google’a gönderilir. Web sitesi indekslenerek Google arama sonuçlarında ziyaretçiler tarafından görüntülenir.

Web Tasarımı Neden Yapılır?
Web Tasarımın Faydası

Web tasarımının temel amacı, internet sitesi ziyaretçilerine ve internet sitesinin sahibine karşılıklı yarar sağlayacak bir platformun oluşturulmasıdır. Karşılıklı fayda sağlayan bir proje amacına ulaşmıştır. Ürününü tanıtmak isteyen bir firma ile ürünü tanıdıkları olan, beğenen ve satın almak isteyen bir ziyaretçi buna güzel bir örnektir.

Web tasarımı fazlaca çeşitli amaçlar doğrultusunda projelendirilir.

Kurumsal tanıtım amaçlı web siteleri
Ticari ürün satış ve tanıtım internet siteleri
Kişisel blog internet siteleri
Haber internet siteleri
Sosyal medya internet siteleri
Online satış yada E-ticaret web siteleri
“Web tasavvur projeleri talep eder ticari amaçlı isterse de tanıtım odaklı olsun; en sonunda kurumsal kimliğinize değer katar.”

Teknolojinin hızla geliştiği, ticaret dinamiklerinin tamamen değiştiği, tanıtım faaliyetlerinin ve aktivitelerinin çeşitlilik kazandığı bu zamanda internet tasarım emekleri da büyük bir ivme yakalamıştır. Web tasarım çalışmalarının planlama ve geliştirme süreçleri yeni bir boyut kazandı. Günümüzde, firmaların potansiyellerini arttırmak, büyümek ve daha oldukça kazanç elde etmek için teknolojiye duydukları gereksinim her geçen gün daha da artmaktadır. Çoğu zaman internet tasavvur fiyatlarından daha ziyade ortaya çıkacak projenin kalitesi göz önünde bulundurulur. Kimileri yüksek teknolojiye ayak uydurarak ilerlerken kimileri bu trene hemen hemen binmemişlerdir. Google, Facebook, Instagram, Twitter, Youtube gibi web dünyasının liderleri, sayamayacağımız kadar özellikler içeren hizmetleriyle web tasarım ve web yazılım sektörlerine de büyük katkı elde etmiştir.

 

ankara web tasarım

 

bu konuda öncü firmalardan biridir, Webza ismi ile bilinen bu firma ankara web tasarım konusunda en iyisidir.

Sıradaki içerik:

Web tasarım nedir? Ankara Web Tasarım