e
sv

Usta öykücü Sait Faik Abasıyanık’ın 68’inci ölüm yılı

6 Okunma
avatar

Tombik

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sait Faik, modern edebiyata yaptığı katkılardan dolayı Amerika’da Mark Twain Derneği’ne onur üyesi seçildi. Bugün usta yazarın 68’inci ölüm yıl dönümü; ruhu şad olsun diyoruz…

1906’da Sakarya’da dünyaya gelen Sait Faik, yazdıkları ve ürettiğiyle Türk edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Özellikle öykü alanında verdiği eserlerle adını ölümsüzler arasına yazdırdı. Sait Faik; “Yazmasaydım ölürdüm” diyecek kadar yazmaya bağlıydı.

Edebiyatımıza öykü türünün önde gelen yazı işçisi olan yazar, uzun süre mücadele ettiği siroz hastalığına yenik düştüğünde tarihler 11 Mayıs 1954’ü gösteriyordu. Henüz genç yaşta sayılacak hayatını kaybetti.

“Yazmasam ölürüm” diyecek kadar yazmaya bağlıydı Sait Faik…

Bu vesileyle usta yazarı Kitap Ayracı editörleri ve ailesi olarak sevgi, saygıyla anıyoruz. Büyük hatırası önüne saygıyla eğiliyoruz.

Vasiyeti gereğince kitap teliflerinden elde edilen gelirler Darüşşafaka Cemiyeti’ne kaldı. Ölümünden bir sene sonra bizzat annesi tarafından başlatılan “Sait Faik Hikâye Armağanı” sürmektedir.

Türk Edebiyatı’na kazandırdığı sayısız eserlerle adı unutulmazlar arasında yer alan usta yazarın beslendiği konular çeşitlilik gösterir.

İnsana dair öyküler

İstanbul’un kenar mahallelerinde yaşayan insanları, fabrika işçilerini, kahvehane köşelerinde zaman öldüren insan manzaralarını satırlarına taşıyan Faik, karakterleri konuşturmakta mahirdir. Sait Faik’in öykülerinde insanoğluna dair pek çok ayrıntıyı bulmak mümkün.

SaitFaik, Mahmut Makal, Orhan Kemal ve Yaşar Kemal’le

Milli edebiyat vurgusu

Usta ressam Abidin Dino’ya kulak verelim: “Sait Faik romancıdır, piyes muharriridir, her şeydir. Sırasıyla usta bir hokkabaz gibi piyesi ve romanı en ummadığımız yerinden çıkaracaktır. Çünkü Sait Faik, milli edebiyatın ta kendisini yapıyor. Sait Faik milletin her ferdiyle; çöpçüden köylüye kadar memleketin efendisiyle alakalıdır.”


Çalışma masasında

Hayatın içinden karakterler

Öykülerine konu edindiği karakterler hep yanı başımızda oldular. Faik’in öykücülüğünde hayatımıza dair ne varsa bulabiliyoruz. Sait Faik’in parlayan Türkçesiyle vuku bulan sözcükler, okurları geçmiş ve şimdiki zaman arasında yolculuğa çıkartıyor.

Edebiyat dünyamıza büyük katkı

Öykü ve roman dışında şiir ve röportajlarda kaleme alan Faik, Dünya Edebiyatı’ndan çeşitli çeviriler de yaparak, yazın hayatımıza katkı sunmaya devam etmiştir.


Kitaplarından bazıları

Semaver, Mahalle Kahvesi, Havada Bulut, Son Kuşlar, Kumpanya, Medar’ı Maişet Motoru gibi önemli eserlere imza atan Sait Faik, adını edebiyatımıza altın harflerle yazdırdı desek yeridir.

Sıradaki içerik:

Usta öykücü Sait Faik Abasıyanık’ın 68’inci ölüm yılı