e
sv

Son Jeton – Back to the Future: The Game

17 Okunma
avatar

Tombik

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Gündelik hayatta en sık karşılaşan soruya karşı kendimi daima hazır fiyatım. Karşılığım daima kesin ve nettir.

– En sevdiğin sinema hangisi?
– Back to the Future!

Bu Geleceğe Dönüş sevdasının temelinde çocukluğumun çok büyük hissesi var.

BACK TO THE FUTURE


Cins: Macera
Geliştirici: Telltale Games
Yayıncı: Telltale Games
Çıkış Tarihi: 2010
Platformlar: PC, X360, PS3, PS4, Wii

90’ların sonlarına yaklaşırken televizyonda bilhassa o periyodun en tanınan kanalı Star’da çok defa izledik Back to The Future’u. Ben de bu sayede vuruldum Hekim Emmet Brown ve Marty McFly ikilisine bir de natürel ki DeLorean’ın kendisine! Hatta o denli ki mahallede futbol oynadığımız çayırda terk edilmiş bir tır vardı ve biz iki arkadaş bunu bir vakit makinesi yapacağız diye hayli uğraşmıştık, sonra hurdacılar gelip vakitte seyahat hayallerimizi götürmüşlerdi.

Durum bu türlü olunca Back to the Future ile ilgili her türlü içerik benim için kutsal kategorisine girmeyi başardı. Hollywood’un son devirlerde eski her şeyi yine çekme sevdası BTTF’ye sıçramayacak bunu biliyorum. En azından serinin yaratıcıları Robert Zemeckis ve Bob Gale yaşadığı sürece dördüncü sinema katiyetle gelmeyecek. Lakin elimizde dördüncü sinema niyetine şahane bir oyun serisi var. Telltale oyunlarıyla çok fazla aram yok lakin Back to the Future’u seven her insan bu oyunları kesinlikle oynamalı.

Beş kısımdan oluşan oyun serisi tam olarak üçüncü sinemanın bittiği noktadan başlıyor ve bu sefer bizleri çok farklı vakit çizgilerinde çok daha tuhaf kaygılarla uğraştırıyor. Genç bir Emmet Brown’ın babasının baskısından kurtulup bilime yönelmesine de tanıklık ediyoruz, bu kadar büyük bir dehanın aşk uğruna nasıl bir distopya yaratabileceğine de. 1930’larda Hill Valley’in mafyalarını da görüyoruz, alkol yasağına karşı çorba direnişini de! İçerisinde hem Back to the Future’a has sempatik mizahı hem de vakit paradoksları çokça bulunan bu oyun serisi nitekim de Bob Gale’in dediği üzere bir dördüncü sinema vazifesi görüyor.

Christopher Lloyd’un tekrar Emmet Brown rolünün sesi olarak dönmesi oyuna duyacağınız heyecanı ve bağlılığı da çok daha yüksek hale getiriyor. Michael J. Fox sıhhat problemleri nedeniyle Marty’yi seslendirmese de en azından AJ LoCascio karakterini seslendirirken işitmek de yüzlerde tatlı bir tebessüme yol açıyor. Doğal ki kıssanın kitabına uygun ilerlemesini sağlayan Bob Gale’in büyük emeklerini de göz arkası etmek imkânsız. Yani sonuca baktığımız vakit Back to the Future: The Game tam manasıyla bir Geleceğe Dönüş öyküsü ve benim üzere çok sayıda hayranın 2010’ların başında hayata umutla bakmasının en büyük sebebiydi.

Neden Efsane Oldu?

BİLİME ADANMIŞ BİR HAYAT

Back to the Future sinemalarında McFly ailesinin 1800’lerden bu yana Hill Valley’de müddet gelen hayatlarını görmüştük. Lakin benim üzere çok sayıda hayran için Doktor’un öyküsü de en az McFly kadar değerliydi. Nihayet The Game ile birlikte genç Emmet Brown’ın hukuk kitapları ortasından sıyrılıp bilime hayatını verdiğini öğrenmiş olduk. Daha birinci kısım olan It’s About Time’da tanıştığımız genç Emmet’in babasıyla konuşmasında bize verdiği bilgiler sayesinde birinci deneyimizi yapmıştık. Oyunda daima Marty’yi oynamış olsak da Brown ailesi (ve hatta alternatif gelecekteki yeni ailesi!) kilit roldeydi. Bir bilim adamının neden siyasetle uğraşmaması gerektiğini de bilhassa ikinci kısımdan sonra net bir biçimde öğrenmiş olduk

DÖRDÜNCÜ SİNEMADAN ÇOK DAHA YETERLİSİ

Olağan koşullar altında tahminen Back to the Future için bir dördüncü sineması isteyebilirdim. Yani en azından bir 20 sene evvel olsa tahminen olabilirdi. Lakin Michael J. Fox’un rahatsızlığı nedeniyle diğer bir Marty ile çekilebilecek olması bile çok huzursuz edici. Zati Robert Zemeckis ve Bob Gale önderliğinde büyük bir “anti-BTTF 4” kampanyası yapılmıştı. 80’lerin öbür kült bilim kurgularının yine çekimlerine ve devam sinemalarına bakınca bilhassa Ghostbusters’ın 2016 halini görüp Back to the Future için bu türlü bir şey yapılmamış olması nitekim çok sevindirici. NEDEN EFSANE OLDU başlığı altında bu oyunun en büyük efsane olma sebebi bence bizleri potansiyel bir dördüncü sinema yerine tam olarak özüne uygun bir oyun serisiyle tanıştırmış olmasıydı. Bob Gale’in en başından beri yaratıcı manada liderlik ettiği beş kısım çağdaş periyotta yapılacak her türlü Back to the Future sinemasından çok daha tatmin edici bir tecrübeydi.

Tüm Son Jeton yazılarımıza şuradan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Son Jeton – Back to the Future: The Game