e
sv

Instagram’da SEO Nedir? Instagram SEO Neden Önemli?

9544 Okunma
Instagram SEO
avatar

Tombik

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Güçlü bir Instagram SEO (arama motoru optimizasyonu) stratejisi, platformdaki erişiminizi artırmanın en iyi yollarından biridir.

SEO becerilerinizi tazelemek, markanızı veya işletmenizi daha arama dostu hale getirecek ve ayrıca bağlantı kurmanıza ve topluluk oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Hashtag’lerden alternatif metne, Instagram stratejinizde bir SEO zihniyetini nasıl ele alacağınızı açıklayacağız ve böylece uygulamadaki ilgili kitlelere ulaşabilirsiniz.

 

Instagram SEO nedir? Instagram SEO taktikleri.

Instagram SEO nedir? Instagram SEO taktikleri.

 

Instagram’da SEO Nedir?

Instagram’da SEO, içeriğinizi arama sonuçlarından önerilen içerik akışlarına kadar mümkün olduğunca çok yerde görünecek şekilde uyarlamakla ilgilidir.

Keşfedilebilirliğinizi geliştirmek için önemli bir taktiktir.

İçeriğinizi ne kadar çok kişi keşfederse, takipçi sayınızı artırma ve güçlü bir Instagram topluluğu oluşturma şansınız o kadar artar.

 • Peki Instagram SEO aslında nasıl çalışır?

Instagram’ın algoritması, uygulamadaki her içeriği işleyerek, gönderinin ne hakkında olduğunu ve kimlerin ilginç bulabileceğini belirlemek için kullanabileceği bilgileri toplar.

Algoritma tüm bu işleri otomatik olarak yapsa da, algoritmayı daha optimize bir yöne yönlendirmenize yardımcı olmanın birkaç yolu vardır.

Bu gönderide daha sonra keşfedilebilirliğinizi artırmak için beş taktik paylaşıyoruz, bu yüzden nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Instagram SEO Neden Önemli?

Instagram’da aylık bir milyardan fazla aktif kullanıcısı olan SEO, platformda hem erişim hem de keşifte önemli bir rol oynamaktadır.

Keşfet sayfasının bir parçası olarak Instagram araması, uygulamadaki her Instagram hesabının dizinidir.

Google’da bir terim aramak gibi, hesapları, hashtag’leri ve konumları bulmak ve keşfetmek için Keşfet sayfasının üst kısmındaki arama çubuğunu kullanabilirsiniz.

Instagram içeriğinizi uyarlayarak, hedef kitlenizin aradığı şeye dokunabilirsiniz.

SEO ayrıca, kullanıcıların önerdiği gönderilerde neyin doldurulduğu konusunda önemli bir rol oynar.

Instagram’a göre; bu öneriler, “takip ettiğiniz gibi hesaplardan gelen gönderilere ve beğendiklerinize veya kaydettiklerinize benzer gönderilere dayanmaktadır.”

Güçlü bir Instagram SEO stratejisiyle, gönderilerinizin Keşfet sayfasındaki alakalı arama sonuçlarında ve önerilen içerik akışlarında görünmesini sağlayabilirsiniz.

İlgili kitlelere ulaşmak ve içeriğinize hak ettiği görünürlüğü vermek için nihai taktiktir.

Instagram SEO Sıralaması: Temel Faktörler

Instagram gönderilerinizi SEO için optimize etmek denklemin sadece bir parçasıdır. Instagram’ın algoritması, Keşfet sayfasında bir anahtar kelime arama sonucunun sıralamasını belirlemek için bir sürü ekstra bilgiyi hesaba katar.

Instagram’a göre, en önemli faktörler:

 1. Arama sorgusuyla alaka düzeyi: Algoritma, aradığınızı en iyi gönderiler, hesaplar, ses, etiketler ve yerler (her biri ayrı sekmelere bölünmüş) ile eşleştirmeye çalışır. Bu en önemli faktördür.
 2. Kullanıcı etkinliği: Instagram, birinin bir gönderiyle diğerine göre daha fazla ilgileneceğini düşünürse, arama sonuçlarında buna öncelik verir. Bunu, arayıcının uygulamadaki önceki etkinliğine göre belirler.
 3. Arama sonuçları hakkında bilgi: Bir arama terimi için yüksek miktarda alakalı sonuç olduğunda, bu biraz popülerlik yarışmasına dönüşebilir. Bir hesap veya gönderi için beğenilerin, paylaşımların ve takiplerin sayısı da arama sonucunun nerede sıralanacağını etkileyebilir.

Instagram SEO stratejiniz söz konusu olduğunda, sıralamanızı iyileştirmek için yapabileceğiniz en önemli şey, algoritmanın içeriğinizi doğru bir şekilde tanımlamasına yardımcı olmaktır. Böylece bir dahaki sefere birisi arama yaptığında Instagram, gönderinizi sonuçlara dahil etmeyi bilecektir.

Keşfedilebilirliğinizi Artıracak 5 Instagram SEO Taktiği

SEO’yu kendi yararınıza nasıl kullanacağınızı bilmek, Instagram’daki görünürlüğünüzü artırabilir.

Keşfedilebilirliği artırmanın beş yolu:

Taktik 1: Anahtar Kelimelerle Açıklayıcı Altyazılar Yazın

Yakın zamana kadar Instagram Keşfet’te yalnızca hashtag’ler, konum etiketleri, kullanıcı adları ve profil adları aracılığıyla arama yapabiliyordunuz.

Ancak işler değişti. Artık anahtar kelimeleri kullanarak arama yapabilirsiniz .

Bu, seçilmiş anahtar kelimeleri kullanarak alakalı, açıklayıcı altyazılar yazmanın içeriğinizin keşfedilebilirliğini ciddi şekilde etkileyebileceği anlamına gelir.

Bu anahtar kelimelerin bazıları bir hesabın adından, kullanıcı adından ve biyografisinden gelebilirken, bunlar çoğunlukla yazdığınız başlıklardan gelir.

Örneğin, “göndermek için en iyi zaman” anahtar kelimelerini alın. Instagram altyazılarınızda alakalı, açıklayıcı anahtar kelimeler kullanarak, Keşfet sayfasında görünme ve içeriğinize daha fazla göz atma olasılığınız artar.

Taktik 2: Instagram Profil Adınıza Anahtar Kelimeler Ekleyin 

Takipçi sayınızı artırmak ve Instagram aramasını kendi yararınıza kullanmak istiyorsanız, Instagram profilinizi optimize etmeniz gerekir.

Belirli bir anahtar kelime için sıralama elde etmeyi umuyorsanız, her ikisi de Instagram’da aranabilir olduğundan , bu anahtar kelimeyi adınıza veya kullanıcı adınıza dahil etmek iyi bir fikirdir.

Örneğin, Paper Magazine markasını ele alalım. Hem adları hem de kullanıcı adları “dergi” anahtar sözcüğünü içerir.

Kullanıcı adınıza bir anahtar kelime sığdıramıyorsanız, ad alanınıza anahtar kelimeler eklemek de aynı derecede değerli olabilir.

Bu, herhangi biri hedef anahtar kelimelerinizi ararsa, en iyi sonuçlarda görünme şansınızı artırmanın harika bir yoludur.

 

Taktik 3: 30’a kadar Alakalı Hashtag ekleyin

Gönderilerde ve hikayelerde alakalı, hedeflenmiş hashtag’ler kullanmak, Instagram’da yeni kitleler tarafından keşfedilmenin en iyi yollarından biri olmaya devam ediyor.

Herkese açık bir Instagram hesabınız varsa ve bir gönderiye bir hashtag eklerseniz, o gönderi ilgili hashtag’in sonuç sayfasında görünür.

Ve hashtag’ler yeni içerik keşfetmek amacıyla kullanıldığından, “doğru” hashtag’leri kullanmak, sizinle daha önce bağlantı kurmamış olsalar bile sizi hedef kitlenizin önüne koyabilir.

Bu nedenle, net ve iyi hazırlanmış bir hashtag stratejisine sahip olmak önemlidir . Biri olmadan, hesabınızı optimize etme ve daha fazla etkileşim sağlama ve takipçi kazanma fırsatlarını kaçırıyor olabilirsiniz.

Taktik 4: Instagram Gönderilerinize Açıklayıcı Alternatif Metin Ekleyin

Instagram alt metni, fotoğraflarınızın daha zengin bir açıklaması için özel alternatif metin yazmanıza olanak tanıyan bir özelliktir.

Bu özellik esas olarak platformda erişilebilirliği geliştirmek için tasarlanmış olsa da, SEO amaçları için de kullanılabilir.

Şu anda Instagram otomatik olarak alternatif metin oluşturuyor, böylece insanlar bir ekran okuyucu aracılığıyla içeriğin açıklamalarını duyabiliyor.

Fotoğrafların otomatik bir tanımını oluşturmak için nesne tanıma teknolojisini kullanır.

Bununla birlikte, bir gönderi oluşturduğunuzda, değerli ekstra ayrıntı ve anahtar kelimeler ekleyerek alternatif metni manuel olarak da girebilirsiniz.

Instagram Gönderisine Alternatif Metin Nasıl Eklenir?

Bir gönderiye alternatif metin eklemek için, göndermeden önce ekranın alt kısmındaki Gelişmiş Ayarlar’a dokunun.

Ardından, Alternatif Metin Yaz’a dokunun.

Alternatif metninizi kutuya yazın ve Bitti’ye dokunun.

​​Daha önce yayınlamış olduğunuz bir gönderiye alternatif metin eklemek veya değiştirmek için fotoğrafa gidin, sağ köşedeki üç noktaya dokunun ve Düzenle’ye dokunun.

SEO çalışmalarınızı geliştirirken daha kapsayıcı bir Instagram deneyimi oluşturmak bu kadar kolay!

 

Instagram SEO nedir? Instagram SEO taktikleri.

Instagram SEO nedir? Instagram SEO taktikleri.

 

Taktik 5: Nişinizde Tutarlı Olun 

Son olarak, büyük (ancak basit) bir görünürlük taktiği, Instagram SEO uygulamalarınızla tutarlı olmaktır.

Yukarıda bahsedilen en iyi uygulamaları ne kadar çok takip ederseniz , algoritma hesabınızın neyle ilgili olduğunu o kadar çok öğrenecektir.

Bu tür bir tutarlılık, Instagram’a kim olduğunuzu ve ne sunduğunuzu öğretir; bu da, Instagram’a göz atan ilgili kullanıcılara profiliniz ve içeriğinizin sunulacağı anlamına gelir.

Elf Cosmetics’in gönderilerinin “lipgloss” arandığında Keşfet sayfasını nasıl doldurduğunu görün:

Markanız hakkında tutarlı bir SEO mesajı sürdürerek, artan keşif ve erişimin ödüllerini kısa sürede toplayacaksınız!

Sadece birkaç ince ayar ve iyileştirme ile Instagram aramalarından ve önerilen gönderilerden kolayca yararlanabilirsiniz.

Yukarıdaki Instagram SEO ipuçlarıyla donatılmış olarak, içeriğinizle yüksek düzeyde etkileşime giren güçlü, alakalı bir kitle oluşturabilirsiniz.

Öyleyse ne bekliyorsun? Optimize edilmiş gönderilerinizi bugün paylaşmaya başlayın!

Sıradaki içerik:

Instagram’da SEO Nedir? Instagram SEO Neden Önemli?