e
sv

Ertesi Gün Hapları, Fiyatları, Yan Etkileri nelerdir?

22103 Okunma
Ertesi gün hapı
avatar

Tombik

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ertesi Gün Hapları, Fiyatları, Yan Etkileri

Ertesi gün hapı fiyat ve kullanımı açısından merak ediliyor. Eczanelerde reçetesiz olarak satılan bu hap, özellikle cinsel ilişki sonrasında korunma isteyenler için önem taşıyor. Planlı olmayan gebelikleri önlemek açısından kullanılıyor.

Ertesi gün hapı

Ertesi Gün Hapı nedir? Yan etkileri nelerdir?

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı nedir sorusu özellikle cinsel ilişki sonrasında istenmeyen gebeliği önlemek isteyenler tarafından araştırılıyor. Yüksek progesteron hormonu içeren bu ilaç, cinsel ilişki sonrasında kullanıldığında gebeliği önlemek açısından etki göstermektedir. Ertesi gün hapı ismi yüzünden ilişkiden sonraki gün kullanımı gibi bir izlenim doğuyor olsa da ilişki sonrasında ne kadar çabuk alınırsa etkisi de o kadar fazla olacaktır. Özellikle ilişki sonrasındaki ilk 12 saat süre zarfında alınması halinde gebeliği önleme ihtimali yüzde 90 seviyesindedir. Sonraki gün ise bu oran yüzde 75’e, beş gün sonrasında ise sıfıra düşmektedir.

Ertesi gün hapı kullanımı itibariyle gebeliği önlemek için etkili olsa da kesin sonuç vermemektedir. İlk 12 saat sonra kullanıldığında gebeliği yüzde 90 oranında engeller ancak kalan yüzde 10’luk kısım yüzünden kesin sonuç alınmayabilir. Bu yüzden doğum kontrol yöntemi olarak tıp alanında kabul görmemektedir. Doğum kontrol yöntemlerinin uygulanma olanağı bulunmadığı hallerde bu hap tercih edilebilir.

Ella ertesi gün hapı olarak da bilinen bu hap, cinsel ilişki sonrasında geçici olacak şekilde, adet döngüsünün de herhangi bir zamanında kullanım için uygunluk taşır. Adet dönemi dahilinde gebelik olasılığının en yüksek olduğu dönemde alındığında dahi içeriğinde bulunan yüksek progesteron hormonu ile yumurtanın sperm tarafından döllenmesi güçleştirilmektedir. Yumurta, ilaç alınan süreye kadar döllenmiş olsa bile döllenmiş olan yumurta rahme tutunmaz. Bu da gebeliği engeller. Kesin bir doğum kontrol yöntemi olmamasına rağmen yüksek başarı sunduğu için korunmaz yaşanan cinsel ilişkiler sonrasında gebelik oluşumunu engellemek açısından yararlıdır.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı kullanımı oldukça kolaydır. Ağız yoluyla alınan hap sayesinde gebeliğin önüne geçilebilir. Ella hap olarak da bilinen bu hapın içeriğindeki temel etmen maddeleri levonorgestrel ve ulipristal’dir. Bu etken maddeler gebeliğin oluşumunu önlemek için etki göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onaylanan bu etmen maddeler böylece gebe kalmak istemeyenler tarafından rahatlıkla kullanım olanağına sahiptir.

Doğum kontrol yönteminin uygulanma olanağı olmadığı anlarda, korumasız ve gebelik ihtimali olan cinsel ilişki sonrasında hapın kullanılması gerekmektedir. İlişki sonrasında ne kadar hızlı şekilde hap alınırsa etkisi de o kadar yüksek olacaktır. İlk 24 saatlik süre içinde alınacak ilaç, gebeliğin önlenmesinde oldukça etkilidir. Sonraki günlerde ise oranı düştüğü için kullanım süresine dikkat edilmelidir.

Ertesi gün hapı almak için eczaneler kullanılmaktadır. Eczane dışındaki yerlerde hap satışı yapılmamaktadır. Kullanım sırasında ise belirli noktalara dikkat etmek gerekir. Özellikle bazı ilaç veya bitkisel içerikli gıdalar ile tüketildiğinde etkisini önemli oranda düşürebilir. Bu yüzden tüketim öncesinde barbitürat veya kantaron vb. kullanılmaması gerekir.

Hapın kullanımı için tek tablet yeterli olacaktır. Buradaki önemli konu; kesinlikle etkisini arttırması için birden fazla tüketim yapılmamalı veya sabah – akşam gibi çeşitli zaman dilimlerine bölünerek kullanılmamasıdır. İlişki sonrasında hemen alınacak bir tablet ertesi gün hapı yeterli olacaktır.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri Var mı?

Ertesi gün hapı yan etkileri olabilen bir ilaçtır. Ella yan etkileri belirli noktalara dikkat edilmediğinde görülebilir. Planlanmayan gebeliklerin oluşumunu engellemek açısından son derece etkili olan bu hap, doğum kontrol yöntemi olarak kullanıldığında sağlık açısından sorun çıkarabilir.

Aynı zamanda tek kullanımda da adet düzensizliği, kusma ve bulantı gibi belirtiler de görülebilmektedir. Ertesi gün hapı zararları açısından eğer ilk iki saat içinde kusma meydana geliyorsa bu durumda ilacın etkisi görülmeyebilir. İlaç kullanımına bağlı olarak etkiler devam ediyor veya şiddetli hal alıyorsa bu durumda sağlık kuruluşuna da başvuru yapılmalıdır. Genel olarak ertesi gün hapının yan etkileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Göğüs bölgesinde aşırı hassasiyet,
 • Baş ağrısı veya dönmesi,
 • Bulantı, kusma,
 • Karın ağrısı,
 • Halsizlik,
 • Genel bir şişkinlik,
 • Ara kanamalara yol açabilir.

Yan etkiler her zaman görülmeyebilir. Ancak yaşanması ve uzun sürmesi halinde mutlaka doktora başvuru yapılması gerekir. Aksi halde daha büyük sorunları beraberinde getirebilir.

Ella yan etkileri kapsamında baş ağrısı ve bulantı gibi belirtiler genel olarak birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçecektir. Menstraasyon kanamasının da hap kullanımı ile birlikte bir hafta gibi bir süre uzayabileceği ve şiddetinin de fazla olacağı unutulmamalıdır. Bu yan etkiler ilacın alınmasındaki sonraki adet kanaması için geçerlilik taşır. Bazı kadınlarda hapı kullanım ile birlikte hafif bir vajinal kanama da görülebilir. Bu durum ise ortalama üç gün içerisinde kendiliğinden geçmelidir. Şayet ağır şiddetli kanama ya da üç günden fazla kanamanın olması halinde mutlaka sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Hapın etkisi üzerine yapılan araştırmalar aşırı kilolu ve obez kişilerde daha az görüldüğünü göstermektedir. Ertesi gün hapı kullananlar için vücut kitle indeksinin 30 ve üzeri olan kadınların obez olmayanlara göre 3 kat daha fazla hamile olduğu görülmüştür. Bu yüzden obez olan kadınların hap yerine doğum kontrol yöntemlerini denemeleri tavsiye edilir.

Ella ertesi gün hapı kullananlar için uzun vadedeki yan etkiler konusunda yapılan araştırmalar herhangi bir ciddi sağlık sorununa işaret etmemektedir. Genel olarak bu hapların çalışma sistemi ovulasyonun önlenmesi üzerinedir. Serbest hale gelen ve döllenmiş yumurta üzerinde ya da rahme yerleşmiş olan yumurtalar için bu ilacın etki göstermeyeceği de unutulmamalıdır. Başka bir deyişle gebeliğin başladığı dönemlerde bu ilacı kullanmak düşük yapmaya sebep olmamaktadır.

Ertesi Gün Hapı Fiyatları

Ertesi gün hapı fiyat açısından da merak ediliyor. Fiyat açısından belirlenen tarifeye göre değişiklik olsa da 2022 satış fiyatının 112 TL olduğu görülüyor. Doğum kontrol hapı fiyat açısından daha yüksek fiyatlara sunuluyor. Ertesi gün hapı fiyatları ayrıca üretilen markaya göre de değişiklik taşıyor. Ella markası alanında en çok tercih edilen hap olduğu için çoğu vakit ertesi gün hapına sadece Ella deniliyor. Ancak başka markaların da ürettiği ertesi gün hapları bulunuyor. Bu haplar da yine aynı içeriğe sahip olduğundan aynı etkiyi gösterebiliyor.

Ertesi gün hapı isimleri Ella dışında Postpil, Ertes 72, Norlevo markalarından oluşuyor.

Ertesi Gün Hapı Kullanımı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Ella hap veya benzer markaları kullananlar için belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bu ilaçların kullanımı sonrasında gebeliğin önlenmesi için doğum kontrol yöntemlerinin de uygulanması önerilmektedir. Düzenli bir doğum kontrol yöntemi olarak da bu haplar kullanılmamalıdır. Özellikle her ilişki sonrasında hap kullanımı vücuda zarar verebilir ve ileride gebe kalma ihtimalini de kalıcı olarak düşürebilir.

İlacın kullanımı sonrasında normal adet döngüsünde gecikme yaşanıyorsa bu durumda gebelik testi yapılmalıdır. Ayrıca ertesi gün hapı kullanmak cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı herhangi bir koruma sunmaz. Bu yüzden vajinal akıntı ya da benzeri belirtilerin görülmesi halinde de hap kullanmak yerine mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Sıradaki içerik:

Ertesi Gün Hapları, Fiyatları, Yan Etkileri nelerdir?