e
sv

Enflasyon sayılarının, kripto piyasasındaki sert düşüşte tesiri var mı?

5 Okunma
avatar

Tombik

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hem büyük hem de küçük, çok sayıda pay senedi fiyat pahasını korumakta zorlanıyor; bilhassa, teknoloji bölümü büyük ölçüde kırıldı.

Emsal halde, uzun müddettir ‘dijital altın’ olarak isimlendirilen ve çalkantılı piyasalarda yatırımcıları, riskten korunma fonksiyonu gördüğü sav edilen Bitcoin de, Kasım 2021’deki 69.000 $’lık tepesinden 28.000 $’ın altına düşmüş durumda. Pekala Enflasyon sayılarının bu paha kaybında tesiri var mı?

Enflasyon sayılarının, kripto piyasasındaki sert düşüşte tesiri var mı?

Şu anda, Bitcoin -%63 düştü, Hem de tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden. Piyasadaki genel çalkantı için tek bir faktörü tek bir faktöre yüklemek adil değil; lakin, en son ve en çok atıf yapılan hatalı enflasyon üzere görünüyor. Çünkü 11 Mayıs’ta açıklanan Nisan ayı enflasyon datalarının beklentilerin üzerinde gelmesi, aslında huzursuz olan piyasalarda daha fazla telaşa neden oldu. Bu manada dünyanın gözü bilhassa de ABD’deki enflasyon sayılarında.

Kaynak: ABD enflasyonu aylık %’si

ABD’deki enflasyon dataları açıklandıktan sonra, 11 Mayıs’ta pay senetleri satıldı ve bu, Luna ile ilgili en büyük fiyaskonun ve para ünitesine bağlı sabit madeni paranın (USDT) kripto piyasalarını sarstığı, devamında bu düşüşün kripto alanına sıçradığı üzere görünüyordu.

ileride daha fazla sorun

Lakin meşakkatler enflasyonla bitmiyor; Ukrayna’daki savaş, petrol, gaz, lityum ve öteki emtialar için rekor yüksek fiyatların görüldüğü emtia piyasalarını sarstı. Avrupa Birliği, kısa vadede petrol fiyatlarını değiştirebilecek Rus gücünü kıtasından büsbütün yasaklamanın yollarını arıyor.

Son olarak, piyasanın telaşını gidermek için Federal Rezerv (FED), oranları artırma ve 9 trilyon dolarlık bilançosunu satma konusunda daha agresif olmaya karar verdi.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Enflasyon sayılarının, kripto piyasasındaki sert düşüşte tesiri var mı?