e
sv

Dünyada sadece 5 örneği var! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışında konuşuyor

8 Okunma
avatar

Tombik

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Rize ve Artvin, uzun süreden bu yana yapımının bitmesini beklediği havalimanına bugün kavuştu. Havalimanına ilk uçak sabah saatlerinde indi. Öğlen saatlerinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve bakanların dahil olduğu grup açılış için havalimanına indi. 3 milyon metrekare alanda inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı, 45 metre genişlik ve 3 bin metre uzunluğundaki pistiyle bölgenin hava yolu ulaşımı ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayacak.

47 BİN METREKARE KAPALI ALAN

Temeli 3 Nisan 2017’de atılan havalimanı, yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Beğeni toplayan mimarisi ve ileri mühendislik teknolojileriyle hayata geçirilen havalimanının, 32 bin metrekare terminal binası ve diğer destek binalarıyla toplam 47 bin metrekare kapalı alanı bulunuyor.

MALİYETİ 1.7 MİLYAR TL’Yİ AŞTI

Havalimanının maliyetinin ise 1.7 milyar TL’yi aştığı hesap ediliyor. Bölgenin kültürel ögelerinden izler taşıyan havalimanında, yöresel mimarinin yansıtıldığı terminal binasının yanı sıra çay bardağı formundan esinlenilerek 36 metre yüksekliğinde kule inşa edildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLAMALARDA BULUNUYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da havalimanının açılışı nedeniyle kalabalık gruba seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Bizi burada yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum. Havalimanımız destek üniteleri ve diğer birimleriyle gurur verici bir eser oldu. Şimdi buradan Rizeli ve Artvinli hemşerilerime sesleniyorum, bu uçaklar boş gidip gelirse ne Rizeli’ye ne de Artvinli’ye yakışır. Bu maliyetler şunları ortaya koyuyor, uçaklar dolmalı ki bu gidiş gelişler çok daha farklı şekilde devam etsin. Havalimanın tüm mimarisi, bölgemizin özelliklerine göre tasarlanmıştır.”

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Dünyada sadece 5 örneği var! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışında konuşuyor