e
sv

Diyet nedir, nasıl yapılır? Diyet listeleri ve çeşitleri nelerdir?

63 Okunma
Diyet nedir
avatar

Tombik

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

DİYET NEDİR, NASIL YAPILIR? DİYET LİSTELERİ VE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

 

Diyet nedir

Diyet nedir

 

 

Zayıflamak için ilk adım: DİYET!

Yetersiz ve kontrolsüz beslenme sonucunda vücudun ihtiyacı dışında biriken fazla yağlar, şişmanlığı ve bazı kronik hastalıkları da beraberinde getiriyor. Sağlıklı beslenme kuralları ve bir uzman dahilinde uygulanan diyet programları kilo problemi yaşayan kişilerin ideal kilosuna ulaşmasını sağlayarak hem fiziki görünüşlerini hem de psikolojik durumlarını da düzenlemiş oluyor.

Diyet terimleri arasında bulunan ideal kilo ise birçok biçimde tanımlanabilir. En çok bilindik ve en güvenilir yöntem olan ideal kilo hesaplama yöntemi ise beden kitle indeksi olarak kabul ediliyor. BKİ yani beden kitle indeksi kişinin kilosunun kişinin boyunun iki katına bölünmesiyle bulunur. BKİ değerinin 19’un altında olanlar zayıf, 20-25 arası normal, 25-30 arası kilolu, 30-35 arası şişman, 35-40 arası obez ve 40’ın üstünde olanlar morbid obez olarak tanımlandırılıyor.

 

DİYET NEDİR ?

Beslenme biçimi anlamına gelen diyet zayıflamak isteyenler için atılması gereken ilk adımdır. Uygulanan diyetin çeşidine göre gıda seçimleri değişiklik göstermektedir. Din ile ilgili uygulanan diyetler, hastalıklar ile ilgili olan diyetler ve bağımlılık problemi olan kişilerin tercih ettiği diyetler en çok uygulanan diyet çeşitleridir.

 

DİYET NASIL YAPILIR?

Diyet nedir sorusundan sonra diyet nasıl yapılır sorusunun cevabını verdik. Diyet yapmak ilk önce kararlılık gerektirir ve sağlıklı bir beslenme metabolizmasına sahip olmaya ve de vücut ağırlığını dengeli seviyede tutmaya dayanmaktadır. Kilo vermek için vücudu dengesiz bir biçimde aç bırakmak yaşamsal fonksiyonların devam etmesi için   vücuda alınması gereken makro ve mikro besin öğelerinin alınmasını önlemek ciddi sorunlara yol açabilir.

Sağlık sorunları için acil kilo verme nedeni dışında diyet listeleri yeterli ve dengeli hazırlanması gerekir. Diyet listeleri kişinin kilosuna, boyuna, yaşına, yeme alışkanlığına, varsa kronik hastalığına, mesleğine ve fiziksel aktivite durumuna göre hazırlanır. Kalorisi düşük ve metabolizma hızlandırıcı diyet çorbaları, diyet atıştırmalıklar ve diyet ekmekleri yapmak diyeti daha eğlenceli yaparak motivasyonu arttırabilir.

 

Diyet çeşitleri nelerdir?

Kısa sürede kilo vermeye yarayan diyetler şok diyet çeşitleridir. Şok diyetler kısa sürede kilo verme de başarılıdır ancak yine kısa sürede verilen kiloların geri alınmasına da sebep olur.

Tek gıda rejimleri yani sadece yumurta diyeti ya da patates diyeti gibi diyetler, diğer gıdalardan alınması gereken vitamin ve minerallerin alınmaması sonucunda ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilir.

Kilo verme konusunda etkin kitaplar arasında olan Karatay diyeti ve Dukan diyeti gibi kitaplar protein oranı yüksek olan besinler hakkında bilgi vermektedir. Her iki kitapta da diyet ürünlerinin ve diyet içeceklerinin kullanımı pek tavsiye edilmemektedir.

 

Sağlıklı diyet listeleri nedir?

Kişiye göre hazırlanan %50-60 karbonhidrat, %12-15 protein ve %25-30 yağ içeren düşük kalorili sağlıklı diyet listeleri; dengeli ve yeterli beslenmeyi destekleyerek sağlıklı kilo vermeyi sağlar. Kilo verme amaçlı yapılan zayıflama diyetleri kesinlikle doktor veya diyetisyen kontrolü dahilinde yapılmalıdır. Diyet nedir diye sormayın, tüm cevabı artık www.tombik.net‘te!

Kişinin metabolizmasına uygun olarak hazırlanan kontrollü diyetlere eklenen egzersiz programları hem sağlığın korunması hem de diyet sonrası oluşan biçim bozulmaların giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca düzenli yapılan egzersiz vücudun kas ve iskelet sistemini korur ve kilo vermeye yardımcı olur.

Diyet programları nasıl uygulanır? Diyet nedir?

Diyet programlarının kişiye özel olarak hazırlanması uygulama aşamasını da kolaylaştırmaktadır. Diyete başlamadan önce hedefin belirlenmesi başarılı bir kilo verme sürecini de beraberinde getirir. Belirlenen hedefin yakalanabilir olması önemlidir. Çünkü hedefin çok büyük olması ve onu gerçekleştirememek kilo verme sürecinde motivasyon düşüklüğüne sebep olabilir ve diyetin sürdürülebilirliğini etkiler.

Diyet ve spor birlikteliği günlük harcanan kaloriyi ve motivasyonu arttırarak zayıflama programının başarılı olmasını sağlar. Genel olarak sağlıklı bir diyet kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam yemeği olmak üzere 3 ana öğün ve 3 ara öğün olarak hazırlanır.

Sıradaki içerik:

Diyet nedir, nasıl yapılır? Diyet listeleri ve çeşitleri nelerdir?