e
sv

Çin’den Bitcoin’e takviye geldi! Fiyatı tesirler mi?

12 Okunma
avatar

Tombik

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çin’in tartışmalı kripto para ünitesi görüntüsü, Şanghay Yüksek Halk Mahkemesi’nin Bitcoin’in “belirli bir ekonomik değere” sahip olduğuna ve ülke maddeleri tarafından korunan sanal bir varlık olduğuna karar vermesinin akabinde yeni bir boyut aldı!

Çin’den Bitcoin’e takviye geldi! Fiyatı tesirler mi?

Şanghay Yüksek Halk Mahkemesi’nin Bitcoin’i destekleyen açıklamalarda buludu. Mahkeme tarafından, iletileşme platformu WeChat’te yayınlanan bir bildirimde, Bitcoin’in bir ölçü ekonomik bedeli var ve Bitcoin.com’un bildirdiğine nazaran ilgili mülk özelliklerini barındırıyor.

Karar, Çin’in ülkenin finans kesiminin istikrarına yönelik bir tehdit olarak, Bitcoin üzere kripto para ünitelerini yasakladığı düşünüldüğünde ciddiyetini yitiriyor. Mahkeme kararının tam metninde ise şu tabirler yer alıyor;

“Gerçek yargılama uygulamasında, Halk Mahkemesi, bitcoin’in yasal pozisyonu hakkında birleşik bir görüş oluşturmuş ve onu sanal mülk olarak tanımlamıştır <…> Bitcoin’in makul bir ekonomik pahası vardır ve mülkiyetin niteliklerine nazaran, mülkiyet hukukunun üstünlüğü tarafından korunur.” denildi.

Mahkemenin kararı, ülkenin hukuk sistemi tarafından Bitcoin hakkındaki birinci karardır. Bilhassa, Çin’in yüksek halk mahkemesi, vilayetler içindeki en yüksek lokal mahkeme olarak yer alıyor. Bununla birlikte, başka yüksek mahkemelerin Bitcoin konusunda benzeri bir tavır benimseyip benimsemeyeceği bilinmeyen.

Kararın tesiri

Karar hakkında yorum yapan Pekinli bir avukat olan Liu Yang, mahkemenin direktifinin Şanghay bölgesindeki Bitcoin ile ilgili sivil uyuşmazlıklar için değerli bir referans noktası olarak hareket edeceğini söyledi.

Bitcoin’in yasal muhafaza alması gerektiğini ilan eden dava kararı göz önüne alındığında, kripto oyuncularının ve hükümetin direktife nasıl reaksiyon vereceğine büyük ilgi duyulacak.

Karar, Cheng Mou olarak tanımlanan bir kişinin Şanghay Baoshan Bölge Halk Mahkemesi’ne Shi Moumou’nun bir Bitcoin’ini iade etmesini talep ettiği bir dava açtığı Ekim 2020 tarihli bir davadan geliyor.

Sıradaki içerik:

Çin’den Bitcoin’e takviye geldi! Fiyatı tesirler mi?