e
sv

Capcom Bir Sefer Daha Rekor Gelir Açıkladı

17 Okunma
avatar

Tombik

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Capcom oyun dünyasının mali açıdan en sağlam firmalarının başında geliyor. Her sene bu periyotlarda evvelki yılın mali raporları açıklanıyor ve Capcom’dan rekor haberleri alıyoruz. Firma esasen son 9 yıldır operasyon gelirlerinde daima artış rapor ediyordu, tekrar son 5 yıldır de karlılık rekorlarıyla gündemdeydi. Bu sene de gelenek bozulmadı diyebiliriz.

31 Mart 2022’de biten mali yılda Capcom’un net satışları geçen yıla nazaran %15 artış kaydederek 847.5 milyon dolara çıkarken, operasyon gelirleri de %24 yükselerek 329.9 milyon dolar olarak kaydedildi.

Bu mali yılda Capcom iki büyük oyun çıkardı bildiğiniz üzere: bunlardan birincisi Resident Evil Village, oburu ise Monster Hunter Stories 2: Wings of Ruin. Resident Evil Village 6.1 milyon satışa ulaşırken, Monster Hunter Stories de mali yılı 1.5 milyon satışla kapadı.

Capcom’un yıldan yıla gelir artışındaki en büyük etmen ise eski katalog oyunlarının gücü ve dijital satışlarının son hız devam etmesi. Natürel buna bir de ticari eserler, eSpor ve arcade operasyonları eklenince son derece stabil bir mali yapı kurduklarını görebiliyoruz.

Örneğin 2021 oyunlarından Monster Hunter Rise yalnızca bu mali yılda 4.1 milyon satarken, çok eskilerden Resident Evil 7 bile ekstradan 1.8 milyon satmış durumda. Resident Evil 7 resmen altı yıldır art geriye yıllık bir milyonun üzerinde satıyor.

Toplam olarak da yıllık oyun satışı geçen yılki 30.1 milyonun da üzerine çıkarak 32.6 milyon olarak gerçekleşmiş.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Capcom Bir Sefer Daha Rekor Gelir Açıkladı