e
sv

Bolu’da 4 kişinin öldüğü kavgada istinaf katillerin cezasını artırdı

11 Okunma
avatar

Tombik

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bolu’nun Seben ilçesinde tadilatı yapılan odunluğun saçak kısmının öncekine göre daha uzun olduğu ve yolu daralttığı gerekçesiyle aralarında husumet olan Hasan Büyüktopaç ile amcasının oğlu Ayhan Büyüktopaç 2018 yılının şubat ayında bir tartışma yaşadı.

Komşuların araya girmesiyle gerginlik sona erdi ancak bir süre sonra yeniden tartışma çıktı.

Tartışma, diğer aile bireylerinin de katılmasıyla kavgaya dönüştü.

4 kişi can verdi

Taş, sopa, balta ve tüfek kullanılan kavgada Ayhan Büyüktopaç ile eşi Emine, kız kardeşi Zekiye ve oğlu Taşkın Büyüktopaç yaşamını yitirdi, yeğeni Soner Büyüktopaç da ağır yaralandı.

Yapılan incelemede Ayhan Büyüktopaç’ın sopa darbeleriyle, diğerlerinin ise açılan ateş sonucu öldüğü belirlendi.

 

Katil zanlıları tutuklandı

Zeki Büyüktopaç, oğulları Onur ve Mustafa Büyüktopaç ile dede Hasan Büyüktopaç ve Hatice, Metin ve Soner Büyüktopaç gözaltına alındı.

Şüpheliler çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Ayhan Büyüktopaç’ın kavgada yaralanan babası Mehmet Büyüktopaç ise iyileşip taburcu olduktan sonra yargılama sırasında yaşamını yitirdi.

2020’de ceza yağmıştı

Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanıklar hakkında 22 Eylül 2020’de karar verildi.

Mahkeme, Zeki Büyüktopaç’a, Ayhan, Emine, Taşkın ve Zekiye Büyüktopaç’a karşı ‘haksız tahrik altında öldürme’ suçundan 4’er kez 16’şar yıl, Mehmet Büyüktopaç’a karşı ‘öldürmeye teşebbüs’ suçundan 9 yıl, Soner Büyüktopaç’ı ‘yaralama’ suçundan 10 yıl 6 ay, ‘ruhsatsız silah taşıma’ suçundan 2 yıl olmak üzere toplam 85 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme, sanık Mustafa Büyüktopaç hakkında, Ayhan, Emine, Taşkın ve Zekiye Büyüktopaç’a karşı ‘haksız tahrik altında öldürme’ suçundan 4’er kez 16’şar yıl, Mehmet Büyüktopaç’a karşı ‘öldürmeye teşebbüs’ suçundan ise 9 yıl, Soner Büyüktopaç’ı yaralama suçundan 10 yıl 6 ay olmak üzere toplam 83 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

‘Haksız tahrik altında öldürme’

Heyet, sanık Onur Büyüktopaç’ın ise Ayhan, Emine, Taşkın ve Zekiye Büyüktopaç’a karşı ‘haksız tahrik altında öldürme’ suçundan 4’er kez 16’şar yıl, Mehmet Büyüktopaç’a karşı ‘öldürmeye teşebbüs’ suçundan 9 yıl, silahla gerçekleştirdiği ‘tehdit’ eylemi nedeniyle 3 yıl, ‘havaya ateş etme’ suçundan ise 6 ay hapis olmak üzere 76 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılması yönünde karar açıkladı.

Mahkeme heyeti, sanık Hasan Büyüktopaç’a Mehmet Büyüktopaç’a karşı işlediği yaralama suçundan ise 9 yıl hapisle cezalandırılmasını kararlaştırdı.

Beraat edenler

Metin Büyüktopaç’a ise ‘kasten yaralama’ suçundan 1 yıl 9 ay 2 gün hapis cezası veren mahkeme heyeti, hükmün açıklanmasını geriye bıraktı.

Soner Büyüktopaç, Zeki Büyüktopaç’a karşı işlediği iddia edilen ‘kasten yaralama’ suçundan, Hatice Büyüktopaç da hakkındaki tüm suçlamalardan beraat etti.

Mahkeme heyeti Soner ve Onur Büyüktopaç’ın birbirlerine karşı yaralama eylemlerinden 5 ay 18 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

İstinaf cezayı az buldu, baba ve 2 oğlunun cezası arttı

Ölenlerin yakınları, verilen cezaları az bularak kararı istinafa taşıdı.

Dosyayı inceleyen istinaf mahkemesi, baba ve 2 oğluna ‘kasten yaralama’ suçlarında ‘haksız tahrik indirimi’ uygulanmasına yer olmadığı ve bu nedenle cezanın az verildiğini belirtilerek, kararı bozdu ve yeniden yargılama talep etti.

Yeniden görülen duruşmada, diğer sanıklara aynı cezalar verilirken, baba ve 2 oğlunun cezası arttı.

Mahkeme heyeti; Zeki Büyüktopaç ve oğulları Onur ve Mustafa Büyüktopaç hakkında 2 kişinin ölümüyle ilgili 2’şer kez müebbet, diğer 2 kişinin ölümüyle ilgili toplam 32’şer yıl, yaralama ve öldürmeye teşebbüs suçlamalarıyla ilgili de toplam 17’şer yıl hapis cezası verilmesine hükmetti.

Sıradaki içerik:

Bolu’da 4 kişinin öldüğü kavgada istinaf katillerin cezasını artırdı