e
sv

Bilgisayarınızı İnançta Tutmak için 6 Kolay Adım

12 Okunma
avatar

Tombik

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bilgisayarınızı öncelikli olarak iş misyonları yahut şahsî kullanım için yahut her ikisi için kullansanız da, bilgisayarınızı ve içeriğini emniyette ve inançta tutmak istemeniz hayli mümkündür. Bilgisayar güvenliği kelam konusu olduğunda, bilgisayar korsanları ve bilgisayarınızı fizikî olarak çalan şahıslar tarafından yapılan makûs niyetli akınlar ve barındırdığı bilgiler de dahil olmak üzere çok çeşitli tehditler göz önünde bulundurulmalıdır.

Ortalama bir kullanıcı için birkaç temel tedbir almak, bilgisayarınızın ve içeriğinin güvenliğini sağlamak için kâfi olmalıdır. Bu yazıda, kıymetlendirmek isteyebileceğiniz altı kolay adımı özetleyeceğiz. Hepsinin uygulanması hayli kolay olsa da, kimileri başkalarından biraz daha fazla vakit alır yahut fiyatlı seçenekler içerir. Bu nedenle, durumunuzda hangi tahlillerin gerekli olduğunu tartmanız gerekebilir. Haydi başlayalım!

Bilgisayarınızın Güvenliğini Nasıl Sağlarsınız

 1. Sistem ve yazılım güvenlik güncellemelerini sürdürün

Yazılım ve güvenlik güncellemeleri ekseriyetle can sıkıcı üzere görünse de, bunların üzerinde durmak hakikaten değerlidir. Ekstra özellikler eklemenin yanı sıra, çoklukla güvenlik açıklarını kapatırlar. Bu, işletim sisteminin (OS) yahut yazılımın sağlayıcısının, bilgisayar korsanlarına programı yahut hatta tüm bilgisayarınızı tehlikeye atma fırsatı veren güvenlik açıkları bulduğu manasına gelir.

Çoklukla işletim sisteminiz için bir güncelleme mevcutsa, bir bildirim alırsınız. Çoğunlukla çabucak güncellemeyi seçebilir yahut daha sonra çalışacak formda ayarlayabilirsiniz. Bir güncellemenin gerçekleşmesi için yarım saat boyunca yaptığınız şeyi durdurmak rahatsız edici olsa da, birçok vakit bunu ortadan çıkarmak en güzelidir. Şimdiki tutulması gereken sadece işletim sisteminiz değildir. Bilgisayarınızda çalıştırdığınız tüm yazılımların potansiyel olarak kusurları olabilir. Güncellemeler mevcut olduğunda, yazılımı açtığınızda bir açılır pencere görebilirsiniz.

 1. Güvenlik duvarını aktifleştirin

Bir güvenlik duvarı, bilgisayarınız yahut ağınız ile internet ortasında bir bariyer misyonu görür. Aygıtınızla bağlantısı engelleyen bilgisayar irtibat noktalarını aktif bir formda kapatır. Bu, tehditlerin sisteme girmesini ve aygıtlar ortasında yayılmasını engelleyerek bilgisayarınızı korur. Ayrıyeten bilgilerinizin bilgisayarınızdan ayrılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Bilgisayarınızın irtibat noktaları açıksa, bunlara gelen her şey işlenebilir. Bir bilgisayar korsanı tarafından gönderilen berbat emelli bir programsa bu berbattır. Temas noktalarını manuel olarak kapatmak mümkün olsa da, güvenlik duvarı tüm irtibat noktalarını kapatmak için kolay bir savunma vazifesi görür. Güvenlik duvarı, temas noktalarını gerektiğinde sadece emniyetli uygulamalara ve harici aygıtlara açar.

 1. Virüsten müdafaa ve casus yazılımdan muhafaza yazılımı yükleyin

İnternete bağlı rastgele bir makine, berbat maksatlı yazılım, fidye yazılımı ve Truva atakları da dahil olmak üzere virüslere ve öteki tehditlere karşı doğal olarak savunmasızdır. Antivirüs yazılımı kusursuz bir seçenek değildir, fakat katiyen yardımcı olabilir. Dışarıda fiyatsız seçenekler var, lakin bunlar sonlu ve ayrıyeten fiyatlı programlar sizi çok fazla geri bırakmaz. Bir virüsten muhafaza yazılımına gereksiniminiz varsa, bu bilgi takviyeli antivirüs karşılaştırmasına bir göz atmalısınız.

 1. Bir VPN kullanın

Sanal Özel Ağ (VPN), bilhassa online gezinirken güvenliğinizi artırmanın kusursuz bir yoludur. VPN kullanırken, tüm internet trafiğiniz şifrelenir ve farklı bir pozisyondaki bir aracı sunucu aracılığıyla tünellenir. Bu, IP’nizi maskeler ve farklı bir IP adresiyle değiştirir, böylelikle interet servis sağlayıcınız (ISP) artık aktifliğinizi izleyemez.

Dahası, çoklukla en yüksek suratları elde etme yahut coğrafik kısıtlamaları kaldırma üzere gereksinimlerinize nazaran sunucu pozisyonunu seçebilirsiniz. Ek olarak, bir VPN, açık wifi ağlarını kullanırken inançlı bir halde gezinmenize ve sansürlü gereçlere (örn. Çin’de Facebook) erişmenize yardımcı olabilir.

İstatistiklere nazaran, VPN’leri en çok kullanan bilgisayar işletim sistemi Windows’tur. Hepimiz Windows’un tonlarca güvenlik açığı olduğunu ve bilgisayar korsanlarının bundan yararlanmak istediğini biliyoruz. Bu nedenle, Windows kullanıcılarının kendi güvenliklerini sağlamak için Windows için özel VPN’ler kullanmaları gerekir.

Bahis bir sağlayıcı seçmeye geldiğinde, fiyatsız olanlar ekseriyetle özelliklerle sonludur ve siber güvenlik uzmanları tarafından önerilmez. Mevzu bilgisayarınızı korumak olduğunda fiyatlı hizmetler katiyen daha yeterlidir. Fiyatlı hizmetler için aylık 30₺ üzere düşük bir sayıya kadar, oranlar hayli düşük olabilir.

Bilgisayarını bilgisayar korsanlarından ve siber akınlardan korumak isteyen bir Windows kullanıcısıysanız, Windows’a özel bir VPN hizmeti almayı düşünmelisiniz.

 1. Yazılımınızı parolayla koruyun ve aygıtınızı kilitleyin

Sisteminize yüklediğiniz birçok web ilişkili yazılım, oturum açma kimlik bilgileri gerektirir. Buradaki en değerli şey, tüm uygulamalarda birebir şifreyi kullanmamaktır. Bu, birinin tüm hesaplarınızı ele geçirmesini ve muhtemelen kimliğinizi çalmasını ziyadesiyle kolaylaştırır.

Bir sürü şifreyi hatırlamakta sorun yaşıyorsanız, bir şifre yöneticisi deneyebilirsiniz. Bu, tüm şifrelerinizi inançta tutacak ve sırf birini hatırlamanız kâfi olacaktır. Parola, ekstra güvenlik için iki adımlı doğrulama (2SV) tekniğinin bir kesimi olarak bir e-posta yahut SMS ile birleştirilebilir. İki Adımlı Doğrulama çoklukla, kimliğinizi bir PIN koduyla doğrulamanızı gerektiren yeni yahut tanınmayan bir aygıttan bir web sitesine yahut uygulamaya giriş yaptığınızda devreye girer.

 1. Datalarınızı şifreleyin

Bilgisayarınızda hayatınızın çalışmaları yahut fotoğraf ve görüntüler üzere duygusal bedeli olan bir sürü belge bulunması farketmeksizin, bu bilgiler korunmaya pahadır. Yanlış ellere geçmemesini sağlamanın bir yolu, bilgilerinizi şifrelemektir. Şifrelenmiş bilgiler, şifresini çözmek için kaynaklar gerektirir; bu tek başına bir bilgisayar korsanını harekete geçmekten caydırmak için kâfi olabilir.

Online trafik ve hesaplar, irtibat ve bilgisayarınızda depolanan belgeler üzere şeyleri şifrelemenize yardımcı olacak çok sayıda araç vardır. Hem Windows hem de macOS için kullanılabilen çeşitli uygulamalarla, bilgisayarınızı şifrelemenize yardımcı olacak yüzlerce araç bulabilirsiniz.

Sonsöz

Bilgisayarınızda ne bulundurduğunuzun kıymet olmaksızın, içeriğini hatalılardan ve casuslardan korumak makuldür. Hiçbir şey büsbütün inançlı olmasa da, üstteki adımları takip etmek birçok şahsa fazlaca müdafaa sağlayacak ve bilgilerini koruyacaktır.

Sıradaki içerik:

Bilgisayarınızı İnançta Tutmak için 6 Kolay Adım