e
sv

Avrupa Merkez Bankası lideri; ”kripto varlıkların hiçbir pahası yok”

11 Okunma
avatar

Tombik

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Avrupa Merkez Bankası lideri Christine Lagarde, yakın tarihli bir röportajda kripto para varlıklarının kıymeti konusundaki pozisyonunu epeyce netleştirdi ve kripto varlıklarının ‘hiçbir pahası olmadığını’ söyledi!

Avrupa Merkez Bankası lideri; ”kripto varlıkların hiçbir pahası yok”

Hollanda televizyon programı College Tour’da, 22 Mayıs Pazar günü yayınlanan bir röportajda konuşan ECB lideri, Politico tarafından hazırlanan bir rapora nazaran kripto varlıklarının son derece spekülatif ve çok tehlikeli yatırımlar olduğu konusundaki duruşunu sürdürdü ve şu tabirlere yer verdi;

“Başından beri kripto varlıklarının epey spekülatif, çok riskli varlıklar olduğunu söyledim. Benim çok alçak istekli değerlendirmem, bunun hiçbir şeye değmediği istikametinde. Hiçbir şeye dayanmıyor, bir güvenlik çapası vazifesi görecek hiçbir temel varlık yok.”

Bu ortada, G7 ülkelerinin merkez bankalarının maliye bakanları ve liderleri, 19 ve 20 Mayıs’ta Almanya’da bir ortaya geldi. Tartışmanın ana konusu, sonrasında kripto varlıklarının derhal düzenlenmesiydi. Kripto para piyasasını şok eden son Terra ( LUNA ) konusu da tartışmaların bir kesimiydi.

ECB faiz artırımına hazırlanıyor

Lagarde ayrıyeten para siyaseti konusuna da değinerek, bir kere daha ECB’nin avro bölgesinde süratle artan enflasyonla gayret etmek için Temmuz ayında faiz oranlarını yükseltmeye hazır olduğunu öne sürdü.

Öte yandan, Hollanda merkez bankası lideri Klaas Knot’un az evvel önerdiği daha çok bir alternatif olan, elli baz puanlık bir artış mümkünlüğünü küçümsemeye çalışıyor üzereydi. Klaas Knot şu tabirleri kullandı;

“Net tahvil alımlarını durdurma yolunu izleyeceğiz, ki bu birkaç hafta sürebilir. Ayrıyeten bundan bir mühlet sonra faiz oranlarını artıracağız”

ECB varlık alım programının üçüncü çeyreğin başlarında sona ermesi ve Temmuz ayında faiz artırımının önünü açması beklenmekte diye ekledi. 50 baz puanlık bir artış için ise “Bugün burada bu noktada size söyleyebileceğim bir şey değil” açıklamasında bulundu.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Avrupa Merkez Bankası lideri; ”kripto varlıkların hiçbir pahası yok”