e
sv

2022’de kripto piyasası ne kadar kayıp verdi? Kestirimler ne tarafta?

12 Okunma
avatar

Tombik

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Terra’nın çöküşünün akabinde, kripto para ünitesi sanayisi çok kıymetli bir kavşağa geldi; belirsizlik devam ederken, piyasa oyuncuları temkinli bir yaklaşım benimsemeyi seçiyor üzere görünüyor.

2022’de kripto piyasası ne kadar kayıp verdi? Varsayımlar ne istikamette?

Bilhassa, global kripto para piyasa kıymetinin toplam bedeli 1 Ocak 2022’de 2,2 trilyon dolardı. Fakat CoinMarketCap bilgilerine nazaran, bu makaleyi hazırladığımız tarih itibariyle, yılın başından bu yana, piyasadan %41,36’lık bir düşüşü temsil eden 1,29 trilyon dolar çıkış oldu.

Kripto piyasa bedeli 2022. Kaynak: CoinMarketCap

2022’nin başından bu yana, kripto piyasasının kıymeti, düşüş hissinin de tesiri ile çeşitli problemler nedeniyle 910 milyar dolarlık net çıkış yaşadı.

Kripto Korkusu ve Açgözlülük Endeksi

Kripto Dehşet ve Açgözlülük Endeksi (CFGI), endeksin yaklaşık iki yıl evvel başlangıcından bu yana en düşük düzeyine geriledi. Bu düzgün bilinen teknik endeks, piyasa iştirakçilerinin his ve kanılarını belirlemek için piyasa hakimiyeti, oynaklık, hacim, toplumsal medya ve anketler dahil olmak üzere çeşitli ölçütleri araştırır.

Her kıymetin toplamı 0 ile 100 ortasında tek bir sayıya dönüştürülür; 0 “aşırı korku” ve 100 “aşırı açgözlülük” manasına gelir.

Piyasadaki dehşetin, belgisiz düzenleyici yollar, Amerika Birleşik Devletleri’nde tırmanan oran artışları ve ülkeler ortasında yayılan enflasyondan kaynaklandığı görülüyor.

Bitcoin ( BTC ) şu anda tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden %50’nin üzerinde süreç görüyor olsa da, aşağı istikametli momentum piyasanın hassaslığını etkilemiş üzere görünüyor. Bu ortada, son birkaç gün içinde Terra ( LUNA ) ekosisteminin dramatik çöküşü, yaygın olumsuz duyguya katkıda bulunan öbür bir faktör olabilir.

Sıradaki içerik:

2022’de kripto piyasası ne kadar kayıp verdi? Kestirimler ne tarafta?