e
sv

2022’de dünya çapında 3.000 Bitcoin ATM’si kuruldu! Türkiye’de kaç tane var?

8 Okunma
avatar

Tombik

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kripto para kullanımı daha yaygın hale geldikçe dal, Bitcoin ATM’leri üzere geçişi kolaylaştırmak için altyapıyı devreye alıyor.

Kripto para piyasasının şu anda aşağı istikametli bir baskı yaşamasına karşın, bu cins makinelerin sayısı artmaya devam ediyor. Yani kripto piyasasının süratli bedel kaybı, dünya çapında Bitcoin ATM’lerinin kurulumunu engellemedi.

2022’de dünya çapında 3.000 Bitcoin ATM’si kuruldu! Türkiye’de kaç tane var?

Finans tahlilleri ile bilinen Finbold tarafından elde edilen datalara nazaran 1 Ocak’ta dünya genelindeki Bitcoin ATM’lerinin sayısı 34.340 sayısına ulaşmış durumda. Bununla birlikte, Coin ATM Radar’a nazaran, 10 Mayıs’ta bu yazı yazılırken 37.338 Bitcoin ATM’si ile bu sayı o tarihten bu yana yaklaşık 3.000 arttı.

Kripto ATM kurulumları. Kaynak: Coin ATM Radar

2022’nin başından bu yana, günlük ortalama 23 adet olmak üzere toplam 2.998 Bitcoin ATM’si kuruldu. Coin ATM Radar’ın dünyadaki tüm Bitcoin ATM’lerini izlemediği göz önüne alındığında, gerçek sayı kıymetli ölçüde daha yüksek olabilir.

Buna karşılık, öbür bir çalışmada Finbold, 2021’de yaklaşık 20.000 yeni Bitcoin ATM’sinin inşa edildiğini ve her gün 50’den fazla yeni makinenin etkinleştirildiğini tahlil etti.

Çalışmakta olan Bitcoin ATM’lerinin artan sayısıyla, kripto para üniteleri dünya çapında daha yaygın kabul gördüğü için makinelerin daha değerli hale geldiği açık. Bilhassa Amerika Birleşik Devletleri, en fazla sayıda Bitcoin ATM kurulumunu gören ülke pozisyonunda. Türkiye’de ise Bitcoin ATM sayısı Şubat ayı sonunda 10’a çıkmıştı.

Sıradaki içerik:

2022’de dünya çapında 3.000 Bitcoin ATM’si kuruldu! Türkiye’de kaç tane var?